Sposoby na zdejmowanie soczewek kontaktowych
Pierwsze doświadczenia soczewkami nie należą do najprzyjemniejszych. Samo zakładanie i zdejmowanie soczewek kontaktowych nie należy do najprzyjemniejszych czynności i mija nieco czasu, zanim użytkownik przyzwyczai się do tego procesu. Na szczęście po kilkunastu próbach, zakładanie i zdejmowanie soczewek jest coraz mniej kłopotliwe i zajmuje coraz mniej czasu.
Jak zdejmować soczewki?
Jest kilka metod zdejmowania soczewek. Przy pierwszych tego typu doświadczeniach warto kilka wypróbować i wybrać taką, która będzie najbardziej wygodna. Z pomocą zawsze przyjdzie również okulista kontaktolog.
Najpopularniejsza metoda polega na naciągnięciu dolnej powieki palcem środkowym (spojrzenie kieruje się ku górze), a następnie delikatnym przyłożeniu palca wskazującego do soczewki, przesunięciu jej na powierzchnię białka oka a następnie delikatnym ściśnięciu soczewki między palcem wskazującym a kciukiem. Po zdjęciu, soczewka kontaktowa musi być natychmiast umieszczona w pojemniku. Inne metody są bardzo podobne, a jedyne różnice polegają na użyciu innych palców bądź innym sposobie chwytania. Nigdy jednak do zdejmowania soczewek kontaktowych nie używa się mechanicznych narzędzi.
Najważniejszą zasadą, o której trzeba pamiętać podczas zdejmowania soczewek kontaktowych jest rozpoczynanie zdejmowania zawsze od tej samej soczewki. Niektóre poradniki sugerują, by zawsze zaczynać od lewego oka, ale tak naprawdę nie ma to znaczenia, a chodzi jedynie o wyrobienie nawyku, który uniemożliwi pomylenie soczewek i włożenie ich do nieodpowiedniego pojemnika. Soczewki jednodniowe należy zdejmować (i wyrzucać) codziennie, te które przeznaczone są jedynie do noszenia w dzień, ściąga się na noc, aby nie dopuścić do przesuszenia oka. Poza odpowiednią higieną soczewki, koniecznie trzeba też przestrzegać zalecanych terminów ich przydatności.Nie należy nosić soczewki kontaktowej poza czasem jej przeznaczenia.
Higiena soczewek kontaktowychPrzy zdejmowaniu soczewek, niezmiernie ważna jest higiena. Odpowiednie płukanie soczewek, a także dokładne mycie rąk przez zabiegiem, zapewni utrzymanie soczewki w dobrym stanie. Jest to szczególnie ważne w przypadku soczewek miesięcznych, trzymiesięcznych czy przeznaczonych na jeszcze dłuższy okres czasu.
Soczewki kontaktowe muszą być przechowywane w płynie, który zapewnia antybakteryjną ochronę. Dobiera się go do rodzaju soczewki. Nie każdy nadaje się do wszystkich typów szkieł kontaktowych. Soczewki umieszcza się w płynie, a po ich założeniu na następny dzień, koniecznie trzeba wylać resztkę cieczy. Następnie należy dokładnie umyć oraz wysuszyć pojemnik. Raz w miesiącu warto też go wymienić, aby nie rozwinęły się w nim bakterie.