Soczewki kontaktowe kwartalne

Soczewka kontaktowa trzymana na palcu, w tle akcesoria

Kwartalne soczewki kontaktowe należą do grupy soczewek miękkich systematycznej wymiany.Tego typu soczewki pacjent wymienia co 3 miesiące, a podczas użytkowania musi dbać o ich prawidłową pielęgnację.
Budowa oraz właściwości soczewek trzymiesięcznych pozwalają im przez 90 dni nie tracić swoich właściwości. Jeśli tylko pielęgnacja soczewki odbywać się będzie prawidłowo, to soczewki takie będą przez cały okres użytkowania w jak najlepszej formie. Soczewki trzymiesięczne należą do miękkich, a ich noszenie jest wygodne. Wśród tego rodzaju soczewek występują jedynie te do noszenia dziennego. Soczewki przedłużonego noszenia można użytkować przez miesiąc.

Komu zaleca się soczewki kontaktowe kwartalne?

Głównie noszą je osoby, którym z jednej strony zależy na komforcie użytkowania soczewek kontaktowych, z drugiej zaś, chcą mieć kontrolę nad swoimi wydatkami i poczucie, że koszt zrezygnowania z okularów nie jest aż tak wysoki. Stąd, soczewki kontaktowe trzymiesięczne, noszą osoby oszczędne, dla których ważna jest możliwość rozplanowania wydatków.
Obecnie, w momencie, kiedy na rynku pojawiły się soczewki dwutygodniowe oraz soczewki jednodniowe, soczewki kwartalne tracą na znaczeniu. Pacjenci decydują się na nie coraz rzadziej.Wybierają te, które są dla oczu znacznie bardziej bezpieczne. Mniejsze są bowiem narażenia na infekcję, rozwój drobnoustrojów a nawet odkładanie się struktur białkowych na powierzchni soczewki, które utrudniają widzenie.

Ze względu na długość okresu, w którym można wykorzystywać soczewki kwartalne, szczególnie ważna jest ich odpowiednia pielęgnacja. Przede wszystkim, soczewki po zdjęciu muszą zostać umieszczone w czystym pojemniczku, do którego wlany został świeży płyn do soczewek. Zanurzenie soczewek w cieczy z dnia poprzedniego zwiększy prawdopodobieństwa pozostawienia osadów na soczewce. Ponadto, warto pamiętać również o czyszczeniu samego pojemniczka i jego wymianie. Oczywiście, najczęściej, dokonuje się tego wraz z nową parą soczewek, choć najlepiej byłoby go wymieniać co miesiąc.