Miękkie soczewki kontaktowe

Ilustracja z dwiema soczewkami na tle tęczy

Historia miękkich soczewek kontaktowych nie jest szczególnie długa i sięga lat 70 tych XX wieku, kiedy po raz pierwszy wykorzystano polimery do produkcji soczewek korekcyjnych. Od tego czasu, miękkie soczewki kontaktowe przeszły jednak długą drogę, ewoluując w wiele rodzajów soczewek, różniących się zarówno okresem ich noszenia, składem chemicznym i materiałem, z którego są wykonane. Wszystkie jednak miękkie soczewki mają jedną zaletę – są niezmiernie wygodne w noszeniu i pozwalają pacjentom niemalże zapomnieć o posiadanej wadzie wzroku.

Pierwsze miękkie soczewki kontaktowe przeznaczone były do noszenia przez okres 12 lub 24 miesięcy. Mimo iż obecnie na rynku znajdują się już soczewki systematycznej wymiany – w tym nawet soczewki jednodniowe, to nadal roczne soczewki są jednymi z najczęściej wybieranych. Kolejnym rodzajem soczewek miękkich są soczewki trzy miesięczne i jednomiesięczne. Ze względu na ryzyko odkładania się na powierzchni soczewki osadów białkowych uważa się, że im krótszy jest okres noszenia soczewek, tym mniejsze ryzyko pogorszenia się pola widzenia czy infekcji oka.

Nowością w kategorii miękkich soczewek są soczewki przedłużonego noszenia. Są to soczewki kontaktowe, które nie wymagają ściągania ich na noc. Ta wygoda noszenia sprawiła, że coraz więcej użytkowników przekonuje się do tego, że miękkie soczewki kontaktowe o przedłużonym noszeniu to strzał w dziesiątkę.

Dlaczego soczewki miękkie są tak wygodne?

Przede wszystkim, soczewka kontaktowa miękka zawiera nawet do 75% swojej objętości wodę. To sprawia, że jest ona niezwykle dla oka przyjazna i niewyczuwalna dla użytkownika. ściśle przylegając do rogówki nie sprawia najmniejszych problemów podczas codziennego funkcjonowania.

Proces zakładania soczewki kontaktowej na oko

Ważnym aspektem podczas używania soczewek miękkich jest ich właściwa pielęgnacja. Płyny do soczewek są na szczęście szeroko dostępne i nie sprawiają trudności w obsłudze, trzeba jednak pamiętać, aby zawsze mieć zarówno płyn do soczewek jak i opakowanie na nie przy sobie, w razie spędzania nocy poza domem. Niestety, nie wszyscy pacjenci mogą stosować miękkie soczewki kontaktowe. Przeszkodą jest już nie tyle cena, miękkie soczewki nie są już bowiem tak kosztowne jak kilka lat temu, ale mniejszy niż mają soczewki twarde zakres korekcji wady. Innymi słowy, przy niektórych wadach wzroku o mocnym nasileniu, jedyną możliwością są twarde soczewki kontaktowe.