Krzywizna soczewek kontaktowych

Para niebieskich szkieł kontaktowych na białym tle

Doskonale dopasowana soczewka kontaktowa to taka, która nie tylko posiada odpowiednią wartość korekcyjną mierzoną w dioptriach, ale również taka, która idealnie przylega do powierzchni oka, nie przesuwa się ani nie wypada. Aby soczewka dobrze „leżała” na oku, konieczne jest jej dopasowanie w zakresie krzywizny soczewki. Oko każdego człowieka charakteryzuje się własną krzywizną rogówki. To od jej wielkości (oraz średnicy soczewki) zależy dobór wygodnej do noszenia soczewki kontaktowej.

Krzywizna soczewek kontaktowych dobierana jest podczas pierwszej wizyty w gabinecie okulistycznym. Po przymierzeniu soczewki próbnej, lekarz dokonuje badania dopasowania soczewki. Jeśli soczewka odstaje albo nie przylega jak należy, konieczny jest dobór innego rodzaju soczewki, nierzadko o innej krzywiźnie.

Ze względu na różne krzywizny soczewki a także zależność dopasowania soczewki od jej wielkości, nie powinno się samodzielnie zmieniać przypisanych soczewek na inne, bez konsultacji z lekarzem. Nieodpowiednia krzywizna soczewki kontaktowej może być bowiem powodem wielu dodatkowych schorzeń i komplikacji, nie mówiąc już o niewygodzie noszenia soczewek. Promień krzywizny soczewek kontaktowych opisywany na opakowaniu soczewek przez producenta jest wartością uśrednioną, co oznacza że soczewki różnych producentów mimo takich samych oznaczeń mogą inaczej „nosić się” na oku, stąd niekiedy konieczność wypróbowania nawet kilku pozornie takich samych soczewek.

Krzywizna soczewek kontaktowych określana jest przez wymiary F/M (płaska – średnia - 8,4 mm) i S/M (wąska – 8,1 mm) – mimo ujednolicenia wymiarów, nie oznacza to wcale, że można bez ryzyka wymienić np. soczewki jednodniowe o określonej krzywiźnie na soczewki miesięczne innej firmy o takiej samej krzywiźnie. Każdorazowo, konieczne jest bowiem dopasowanie soczewki przez okulistę a próba znalezienia odpowiedniej soczewki na własną rękę, może tylko doprowadzić do problemów ze wzrokiem, komplikacji i niepotrzebnych inwestycji.