Soczewki kontaktowe korekcyjne

Biało-niebieski pojemnik na soczewki

Soczewki kontaktowe, ze względu na zastosowanie, można podzielić na trzy główne kategorie:

Najpopularniejszą i najczęściej użytkowaną formą są oczywiście soczewki korekcyjne, które służą – podobnie jak okulary – do korekcji wad wzroku i poprawy jakości widzenia pacjenta.
Za pomocą soczewek korekcyjnych wyrównywać można zarówno wady nabyte w toku rozwoju, jak i wady wrodzone. U małych dzieci nie stosuje się szkieł kontaktowych, ale w późniejszym okresie (kilkanaście lat) mogą one już swobodnie zrezygnować z okularów na rzecz noszenia soczewek korekcyjnych.
Soczewki korekcyjne mogą służyć do korekcji takich wad wzroku jak nadzwroczność, krótkowzroczność, astygmatyzm (stosuje się wtedy soczewki toryczne) czy starczowzroczność (soczewki progresywne).

Soczewki korekcyjne i ich dobór

Cztery soczewki kontaktowe

Dobieranie soczewek korekcyjnych do wady wzroku odbywa się przy pomocy lekarza okulisty kontaktologa, który korzystając ze swojej wiedzy jak i testów może dokładnie dopasować konkretne soczewki do wady wzroku pacjenta. Dobór soczewek, to nie tylko określenie promienia krzywizny soczewki, ale również ustalenie materiału, z którego zostaną wykonane czy czasu użytkowania soczewki.
Bardzo często, pacjenci o dużych wadach wzroku pytają, czy przy ich wadzie można wykorzystywać soczewki korekcyjne. Niegdyś, duże wady rzeczywiście stanowiły przeciwwskazanie dla soczewek, dziś jednak problem ten praktycznie nie istnieje. Soczewki kontaktowe korekcyjne są bowiem w stanie zapewnić ostre widzenie nawet przy wadzie od --25D (dla krótkowidza) do +25D (dla dalekowidza). Soczewki produkowane są co 0,25 dioptrii, co skutecznie umożliwia wykorzystanie soczewek korekcyjnych praktycznie przez każdego pacjenta, który nie cierpi na dodatkową wadę wzroku (np. stożek rogówki- wtedy stosować można soczewki kontaktowe lecznicze, które poza korekcją dostarczają jeszcze oku leków, bądź stanowią formę opatrunku).

Szczególnym połączeniem właściwości korekcyjnych i kosmetycznych są soczewki kontaktowe kolorowe, które jednocześnie służą poprawie ostrości widzenia. Tego typu soczewki pozwalają pacjentom na jednoczesne dbanie o wzrok i poprawę urody poprzez zmianę koloru oczu.