Soczewki kontaktowe cylindryczne

Trzymanie miekkiej soczewki w dłoni

Soczewki kontaktowe cylindryczne, zwane inaczej soczewkami torycznymi, przeznaczone są dla osób, których wady wzroku wymagają szkieł cylindrycznych – jest to najczęściej astygmatyzm. Osoby, u których stwierdzono astygmatyzm, nosząc zwykłe soczewki kontaktowe sferyczne, będą widziały świat w sposób zniekształcony – stąd konieczność przepisania soczewek, które mają dwie wartości – zarówno sferyczną, jak i cylindryczną. Jedna występuje w przekroju poziomym soczewki, druga – pionowym. Przy takich wadach jak nadzwroczność czy krótkowzroczność, soczewki cylindryczne wtapiane są w sferyczne, tworząc jedną soczewkę kontaktową toryczną.

Przepisanie soczewek cylindrycznych jest sprawą dość skomplikowaną i wymagającą niekiedy wielu badań – wynika to z możliwości istnienia różnych wad w obu oczach i dokonania precyzyjnego pomiaru ilości dioptrii, aby dobrane przez kontaktologa cylindryczne soczewki kontaktowe rzeczywiście służyły dobrze pacjentowi. Poza standardowym badaniem, okulista przeprowadza również komputerowe badanie wzroku, a nierzadko tez karometrię, która tworzy dokładną mapę wypukłości rogówki. Po tym badaniu, lekarz dobiera wielkość cylindrów do każdego oka i zamawia konkretne soczewki toryczne dopasowane do pacjenta.

Soczewki kontaktowe cylindryczne były przełomem na rynku szkieł kontaktowych, umożliwiły bowiem również pacjentom z astygmatyzmem cieszenie się możliwością chodzenia bez widocznych okularów. Dla osób, które noszą szkła cylindryczne, jest to o tyle ważne, że szkła o cylindrycznej budowie w okularach bywają niezwykle grube, co przeszkadza ich użytkownikom również w aspekcie estetyki. Dodatkową zaletą soczewek jest też brak ograniczenia pola widzenia, co w przypadku chorych na astygmatyzm jest szczególnie istotne, w klasycznych bowiem okularach jest im znacznie mniej wygodnie (przez zniekształcenia obrazu na brzegach).

Soczewki cylindryczne można nabyć zarówno w formie soczewek twardych jak i miękkich. Na rynku dostępne są nawet cylindryczne soczewki jednodniowe.

Dobrą informacją dla osób, które noszą kontaktowe soczewki cylindryczne, jest też możliwość zakupienia soczewek kolorowych. Tego typu soczewki kosmetyczne i jednocześnie lecznicze pozwalają na dowolną zmianę koloru oczu, dokładnie tak, jak w przypadku soczewek sferycznych. Teraz również osoby mające astygmatyzm mogą mieć wymarzony kolor oczu.