Soczewki kontaktowe toryczne

Dwa szkła kontaktowe na biało-niebieskim tle

Jeszcze kilka lat temu taka wada wzroku jak astygmatyzm, skutecznie uniemożliwiała pacjentom noszenie soczewek kontaktowych. Obecnie istnieje ratunek dla osób, które mają astygmatyzm, a zależy im na wygodzie i komforcie związanym z noszeniem soczewek kontaktowych. Są nim soczewki kontaktowe toryczne przeznaczone specjalnie dla wad wzroku połączonych z astygmatyzmem. Noszenie torycznych soczewek zapewnia zarówno pełną ochronę oka jak i doskonałe widzenie bez ryzyka infekcji czy pogorszenia się widzenia.

Jak dobrać soczewki toryczne?

Przy astygmatyzmie jak i przy pozostałych wadach wzroku, przed dobraniem soczewki koniecznie trzeba wybrać się do okulisty, najlepiej - kontaktologa. Dobór soczewek torycznych jest jednak bardziej skomplikowany niż wybór zwykłych soczewek ze względu na możliwość różnic wad w obu oczach. Poza tym, dobór torycznych soczewek wymaga ustalenia zarówno mocy sferycznej jak i torycznej. Lekarz kontaktolog precyzyjnie dobierze soczewki toryczne, a pacjent będzie mógł przymierzyć i wypróbować soczewki – umożliwia to bowiem większość producentów.

Soczewki kontaktowe toryczne dla osób z astygmatyzmem dostępne są zarówno w wersjach dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów.

Czy można kupić soczewki kontaktowe toryczne kolorowe?

W ofercie kilku producentów znajdują się już soczewki toryczne barwione, które pozwalają na pogłębienie koloru oczu pacjenta lub nawet jego zmianę. Dzięki takiej innowacji, pacjenci, którzy cierpią na astygmatyzm, mogą czuć się tak samo komfortowo jak i pacjenci pozbawieni tej wady.

Jaka jest cena soczewek kontaktowych torycznych?

Soczewki toryczne mają nieco wyższe ceny niż soczewki sferyczne. Spowodowane jest to bardziej skomplikowaną technologią wykonania soczewek. Niemniej jednak praktycznie każdy pacjent z astygmatyzmem, który zdecydował się na wypróbowanie soczewek torycznych nie wrócił już do okularów, a przynajmniej nie w pełnym wymiarze. Niektóre modele soczewek torycznych dodatkowo wyposażone są w filtry blokujące promienie UV, które mogą być odpowiedzialne za rozwój zaćmy. Stosowanie takich soczewek pomaga zachować oko w sprawności.