Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Reklama

Soczewka położona na czubku palca

Dla osób, które jeszcze nigdy nie nosiły soczewek kontaktowych, najbardziej niepokojącą kwestią w zdecydowaniu się na ich noszenie jest problem z zakładaniem i zdejmowaniem. Osoby takie, często obawiają się tego, że zakładanie soczewek sprawi im trudności i będzie czynnością wysoce nieprzyjemną. Prawda jest jednak taka, że choć rzeczywiście, pierwsze doświadczenia z soczewkami nie należą do najbardziej przyjemnych, zakładanie soczewek kontaktowych po kilku dniach prób, przestaje być problematyczne. Na samym początku trzeba skonsultować się ze specjalistą i założyć soczewki kontaktowe oraz zdjąć je, pod jego kontrolę. Specjalista stwierdzi, czy pacjent robi to prawidłowo, a w razie problemów zaproponuje inną, alternatywną i bardziej dla klienta wygodną metodę zakładania soczewek kontaktowych.

Zakładanie soczewki na oko oraz podtrzymanie powieki

Najprostszą i najbardziej popularną metodą, jest umieszczenie soczewki na palcu wskazującym (sprawdzając czy soczewka nie jest wywinięta na drugą stronę) a następnie, odchylenie powieki górnej i dolnej dwoma palcami drugiej ręki oraz umieszczenie soczewki na dolnej części oka. Kilka mrugnięć pozwoli soczewce przesunąć się na właściwe miejsce.

Zakładanie soczewki kontaktowej na oko kobiety

Możliwe komplikacje przy zakładaniu soczewki

Jeśli mimo kilku mrugnięć nadal odczuwa się dyskomfort związany z umieszczeniem soczewki w oku lub obraz jest zamglony i niewyraźny, należy sprawdzić kilka kwestii.

Kobieta podczas zakładania soczewki na oko

Soczewka mogła się nie wycentrować. Aby przesunąć ją na właściwe miejsce, można delikatnie masując oko przez zamkniętą powiekę, przesunąć soczewkę, bądź przemieścić ją delikatnie czystym opuszkiem palca. Jeśli soczewka znajduje się na właściwej pozycji, a mimo to obraz nie jest wyraźny, najprawdopodobniej, soczewka kontaktowa została niedokładnie przepłukana płynem. Istnieje też opcja pomyłki i założenia soczewki na niewłaściwe oko albo założenia soczewki wywiniętej na drugą stronę. We wszystkich tych przypadkach czeka nas zdejmowanie soczewki i powtórzenie procedury zakładania szkieł kontaktowych od nowa.

Jeśli podczas zakładania soczewki okaże się, że jest ona rozdarta czy uszkodzona, niestety trzeba ją wyrzucić i założyć nową soczewkę. Osoby, którym zakładanie soczewek kontaktowych, mimo treningu sprawia problem, polecane są soczewki kontaktowe do przedłużonego noszenia, które można bez zdejmowania nosić przez dłuższy okres czasu, tym samym minimalizując przykry proces zakładania i zdejmowania soczewek.

Reklama