Soczewki kontaktowe Wszystko o soczewkach kontaktowych, czyli popularnych szkłach kontaktowych.

Soczewki kontaktowe twarde

Soczewki kontaktowe > Soczewki kontaktowe twarde

Soczewki kontaktowe twarde należą do soczewek starczaj generacji i powoli wypierane są z rynku przez soczewki miękkie, niemniej jednak, przy niektórych wadach wzroku, lekarze kontaktolodzy nadal zalecają pacjentom używanie twardych soczewek. Pierwsze soczewki twarde wykonane były z polimetakrylanu metylu. Jest to nic innego jak materiał zwany inaczej szkłem akrylowym (czyli plexi). Tego typu soczewki nie przepuszczają tlenu do rogówki, w związku z czym jedyną metodą, dostarczania tlenu była stała wymiana łez. Dodatkowym dyskomfortem użytkownika była łatwość z jaką soczewki twarde wykonane z PMMA mogły przemieszczać się w obrębie oka. Ich mniejsza średnica niż średnica rogówki, powodowała trudności z właściwym umiejscowieniem soczewki. Z czasem odkryto możliwość zastosowania innych tworzyw polimerowych, które mogły już przepuszczać tlen do oka i dzięki temu użytkowanie twardych soczewek kontaktowych stało się bardziej wygodne.

Soczewki twarde gazoprzepuszczalne mają znacznie wyższą trwałość niż soczewki miękkie, ale aby się do nich przyzwyczaić potrzeba większej ilości czasu. Z tego powodu, soczewki kontaktowe twarde wymagają okresu przejściowego, w którym noszone są zaledwie przez jakiś czas. Pacjent stopniowo wydłużając czas użytkowania soczewek, przyzwyczaja się do nich i po okresie około dwóch tygodni może już swobodnie korzystać z nowych soczewek.

Pielęgnacja soczewek twardych jest zbliżona do pielęgnacji soczewek miękkich – również podstawą jest tu płyn do soczewek i ich regularne, codzienne czyszczenie. Kupując płyny do soczewek twardych, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich skład – jest on bowiem nieco inny niż przy soczewkach miękkich.

Soczewki twarde wykorzystywane są głównie w trudniejszych wadach wzroku – astygmatyzm, ciężkie schorzenia okulistyczne, a także bardzo duże wady wzroku, predestynują pacjenta do używania twardych soczewek. Niestety, nie jest to możliwość dostępna dla wszystkich – ze względu na to iż soczewki kontaktowe twarde muszą być wykonywane na indywidualne zamówienie pacjenta, znacznie wyższa jest też ich cena. Soczewki twarde są dla wielu ludzi jednak jedyną alternatywą.

Soczewki kontaktowe twarde © Soczewki-kontaktowe.org