Soczewki kontaktowe dwutygodniowe

Plastikowy pojemnik na soczewki (niebiesko-biały)

Wśród soczewek kontaktowych systematycznej wymiany, dużą popularnością cieszą się soczewki dwutygodniowe. Są one popularniejsze niż najczęściej używane, do niedawna, soczewki kwartalne i częściej wybierane niż soczewki jednodniowe – najbezpieczniejsze dla oka.

Cechą charakterystyczną soczewek dwutygodniowych jest – jak sama ich nazwa wskazuje – kwestia czasu, przez jaki mogą być użytkowane. 14 dni, podczas których soczewki nadają się do noszenia to optymalny okres, aby nie dopuścić do gromadzenia się osadów białkowych czy rozwoju drobnoustrojów, a jednocześnie na tyle długi okres przydatności, aby soczewki te były dostępne również dla mniej zamożnych osób.

Soczewki dwutygodniowe – rodzaje

Soczewki dwutygodniowe to soczewki miękkie – w ich ramach występuje kilka wersji soczewek: Dwutygodniowe soczewki kontaktowe, występują w dwóch wersjach – zwykłe dzienne soczewki, które trzeba na noc ściągać i które wymagają dokładnej pielęgnacji (czyli płukania soczewek w płynie czyszczącym oraz przechowywania och w pojemniku) oraz w wersji do przedłużonego noszenia.

Soczewki dwutygodniowe do przedłużonego noszenia to takie, które nie wymagają ściągania przez cały okres ich trwałości – czyli przez 14 dni. W soczewkach tych można spać i wykonywać wszelkie inne czynności przez cały dzień i noc.
Użytkownicy, którzy cenią sobie soczewki dwutygodniowe o przedłużonym noszeniu mówią, że zapominają niekiedy o tym, że mają wadę wzroku.Twierdzą, że raz założone soczewki, wystarczają na 14 dni i nie trzeba się w tym okresie nimi przejmować. Soczewki dwutygodniowe są również dostępne w wersjach kolorowych. Oznacza to tyle, że każdy użytkownik soczewek może zdecydować się na upiększenie swojego wizerunku poprzez zmianę koloru oczu, bądź pogłębienie naturalnego. Na taką formę soczewek często decydują się kobiety, choć coraz częściej zdarza się, że równie mężczyźni są zainteresowani kwestią zmiany koloru oczu. Soczewki kontaktowe kolorowe w wersji na 14 dni nie kosztują dużo więcej niż swoje wersje podstawowe. Zasadniczo, jeśli chodzi o soczewki kontaktowe dwutygodniowe, cena ich pozostaje na średnim poziomie pośród innych form noszenia kontaktów.