Rodzaje soczewek kontaktowych

Trzy kolorowe pojemniki na soczewki: pomarańczowy, fioletowy i niebieski

Soczewki kontaktowe, choć mają jeszcze dość krótką historię, już zdążyły zdobyć popularność i stać się dla wielu ludzi możliwością zerwania ze statusem „okularnika” i życia pełną piersią, mimo posiadania wady wzroku. Dzięki stale prowadzonym badaniom naukowym, są też soczewki produktem stale się rozwijającym i służącym zapotrzebowaniu pacjentów.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Przeprowadzając podział soczewek, najczęściej bierze się pod uwagę materiał, z którego sa wykonane, czas noszenia soczewek oraz sposób ich noszenia.

Rodzaje soczewek ze względu na materiał

Pierwsze soczewki kontaktowe były twarde, wykonane z gazo-przepuszczalnych materiałów. Obecnie, ze względu na mniejszy komfort noszenia, soczewki kontaktowe twarde są coraz mniej popularne i wykorzystuje się je raczej tam, gdzie nie ma możliwości przeprowadzenia korekcji wzroku soczewkami miękkimi (np. niektóre formy astygmatyzmu, czy deformacji rogówki). Drugą formą są soczewki miękkie – albo w formie hydrożelowej bądź silikonowo – hydrożelowej. Nowoczesne soczewki kontaktowe są wygodne, w 75 % składają się z wody i są niezwykle higieniczne.

Rodzaje soczewek kontaktowych ze względu na czas noszenia

Początkowo kupowało się soczewki roczne albo na okres dwóch lat. Z czasem pojawiły się jednak soczewki systematycznej wymiany, które umożliwiły bardziej higieniczne wykorzystywanie soczewek, niosąc za sobą zmniejszone ryzyko powikłań i infekcji. Wśród soczewek systematycznej wymiany, najpopularniejsze są miesięczne, a najbardziej higieniczne jednodniowe, silnie promowane przez lekarzy kontaktologów.

Rodzaje soczewek ze względu na tryb noszenia

Najpopularniejsze są soczewki dzienne, które zakłada się rano, a na noc istnieje konieczność ich ściągnięcia i umieszczenia w płynie, który usuwa zanieczyszczenia. Musi on być dobrany do rodzaju soczewek. Innym rodzajem są soczewki elastyczne, w których raz na czas pacjent może spać, ale i tak wymagane jest ich czyszczenie i odkażanie. Nowością są soczewki przedłużonego noszenia, które pozwalają zapomnieć o wadzie wzroku. Nie ma potrzeby ich ściągania przez wiele dni, nawet do miesiąca czasu. Szczególną formę stanowi wspomniana już soczewka jednodniowa, która jest wprawdzie ściągana na noc, ale nie wymaga pielęgnacji. Zamiast dbałości występuje wyrzucenie.

Soczewki kontaktowe to nie tylko elementy korygujące wadę wzroku, ale również poprawiające urodę. Kosmetyczne soczewki kontaktowe są kolorowe, nadające oczom konkretne, wybrane przez użytkownika zabarwienie bądź pogłębiające istniejącą barwę tęczówki. Popularne zwłaszcza wśród młodych osób, pozwalają zmienić image nawet na jedną noc.