Jakie są przeciwwskazania do noszenia soczewek kontakowych?

Czy każdy może nosić soczewki kontaktowe? Pomimo iż rozwój soczewek, jako alternatywnej wobec okularów metod korekcji wzroku jest niezwykle szybki i stale pojawiają się na rynku nowości, które umożliwiają większej grupie osób z wadami wzroku cieszyć się możliwością noszenia soczewek kontaktowych, nadal niektóre osoby nosić kontaktów nie mogą. Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych obejmują kilka czynników:
- Zespół suchego oka – zaburzenie polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, w związku z czym, złuszcza się nabłonek gałki ocznej. Dawniej, zespół suchego oka był kategorycznym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych. Dziś, na rynku obecne są soczewki kontaktowe z dodatkowym środkiem nawilżającym, które są w stanie pomóc niektórym pacjentom. Cierpienie na zespół suchego oka, podobnie jak astygmatyzm, nie zawsze będzie więc przeciwwskazaniem i wymaga konsultacji lekarskiej.
- zaburzenia hormonalne (nadczynność tarczycy oraz inne zaburzenia, które powodują suchość gałki ocznej)
- alergie – zarówno płyny do soczewek kontaktowych jak i same soczewki mogą wywoływać stany alergiczne. Bywa również tak, że soczewka kontaktowa może na swojej powierzchni gromadzić czynniki, które będą uczulać pacjenta.
- zakażenia wirusowe i grzybiczne
Soczewki kontaktowe mają dość szerokie przeciwwskazania. U większości pacjentów jednak one nie występują, a część (stany zapalne, wirusowe zakażenia) można leczyć tak, że niemożność noszenia soczewek kontaktowych jest jedynie temporalna. Czasem przeciwwskazaniem do noszenia soczewek jest nie tyle stan zdrowia pacjenta, ale warunki, w jakich przebywa – suche, klimatyzowane pomieszczenia biurowe, czy przebywanie w warunkach mocnego zapylenia nie są korzystne dla noszenia soczewek.
Osobną grupę stanowią przeciwwskazania natury psychologicznej. Niektórzy pacjenci nie są w stanie przyzwyczaić się do noszenia soczewek. Samo zakładanie soczewek kontaktowych napawa ich takim strachem, że nie są w stanie samodzielnie założyć kontaktów. W takim przypadku jedynym wyjściem jest behawioralna desensytyzacja, czyli przyzwyczajanie pacjenta do soczewek prowadzone w ramach terapii psychologicznej. Jeśli to nie pomoże, bądź pacjent nie podda się takiemu leczeniu, nie będzie w stanie nosić szkieł kontaktowych.