Płyn do soczewek kontaktowych

Podstawą codziennej pielęgnacji soczewek kontaktowych jest odpowiedni płyn do soczewek kontaktowych. Czy wszystkie płyny do soczewek kontaktowych są takie same?
Nie, ponieważ mimo tego, iż wszystkie mają działanie dezynfekujące i z reguły wszystkie są płynami wielofunkcyjnymi (dezynfekcja, czyszczenie, odkażanie, odbiałczanie) różny jest ich skład, a więc odmiennie działają na soczewki i na oko pacjenta.
Podstawowym rozróżnieniem są płyny do soczewek twardych i soczewek miękkich. Każdy z tych śrdoków ma inny skład i nie wolno stosować płynów do soczewek twardych wobec soczewek miękkich i odwrotnie.
Płyny do soczewek występują w dwóch formach – jako płyny dwustopniowe i jednostopniowe. Płyny dwustopniowe zawierają osobno płyn do czyszczenia, osobny płyn do przechowywania i dodatkowe tabletki do odbiałczania. Ten rodzaj płynu należy do starszej generacji i jest już rzadko wykorzystywany. Najczęściej stosuje się obecnie jednostopniowe płyny do soczewek, zwane również płynami wielofunkcyjnymi. Posiadają one zarówno związki czyszczące jak i dezynfekujące, za ich pomocą zarówno więc czyści się, jak i przechowuje soczewki kontaktowe.
Czy płyn do soczewek kontaktowych jest konieczny?
Absolutnie tak. Zdarzają się wprawdzie teorie, które mówią o tym, ze wystarczy soczewkę umyć w ciepłej wodzie – w ten sposób jednak, zamiast pozbawić soczewkę resztek białka i bakterii, jeszcze mocniej można ją zanieczyścić i w efekcie zniszczyć. Jedynym wyjątkiem, w którym noszenie soczewek nie wymaga posiadania płynu, są soczewki jednodniowe, wyrzucane po każdym użyciu.
Czy płyn do soczewek może się zepsuć?

Wszystkie płyny do soczewek mają określoną datę ważności podaną na opakowaniu. Po tym okresie, płyn należy wyrzucić – nawet jeśli nie został zużyty do końca. Powodem jest zanik właściwości odkażających płynu – innymi słowy – płyn nie działa na soczewki prawidłowo.
Każdy producent soczewek kontaktowych jednocześnie produkuje również różne płyny do pielęgnacji soczewek. W przypadku trudności z doborem płynu, najlepiej zapytać o odpowiedni płyn lekarza kontaktologa, który przepisywał soczewki.
Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że nawet jeśli soczewki nie będą wykorzystywane przez jakiś czas, dobrze jest co jakiś czas wymieniać w nich płyn do soczewek, aby zapobiec rozwinięciu się na powierzchni soczewek bakterii.