Noszenie soczewek kontaktowych

Para niebieskich szkieł kontaktowych

Osoby, które zastanawiają się nad zamianą okularów na soczewki kontaktowe, często towarzyszy szereg pytań, związanych zarówno z wygodą noszenia soczewek jak i ich bezpieczeństwem. Zastanawiają się one, czy noszenie soczewek kontaktowych będzie wygodne, czy kwestia pielęgnacji soczewek nie będzie zbyt kłopotliwa i przede wszystkim, czy w przypadku ich wady noszenie soczewek będzie bezpieczne. Nowoczesne soczewki kontaktowe systematycznej wymiany (a zwłaszcza soczewki jednodniowe) są dla oczy niezwykle bezpieczne i jedynie wyjątkowe sytuacje stanowią przeciwwskazania dla noszenia soczewek kontaktowych. Niemniej jednak, podczas noszenia a nawet samego doboru soczewek, trzeba być ostrożnym i postępować zgodnie z zaleceniami producentów i lekarza kontaktologa.

Przede wszystkim, dobieranie soczewek kontaktowych musi się odbywać pod kontrolą lekarza okulisty, najlepiej specjalizującego się w kontaktologii. Przeprowadzając serię testów i badań okulistycznych, lekarz może stwierdzić, czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych oraz – jeśli ich nie ma – jakiego rodzaju soczewki będą dla danej osoby najbardziej korzystne. Kolejnym etapem jest przyzwyczajanie pacjenta do noszenia kontaktów. Soczewki kontaktowe miękkie są na tyle wygodne w noszeniu, że pacjent bardzo szybko się przyzwyczaja – zwłaszcza jeśli zdecydował się na soczewki przedłużonego noszenia i zdejmowanie soczewek na każdą noc go nie dotyczy. Nieco trudniej mają osoby, które zdecydowały się na soczewki twarde, wymagają one bowiem nieco dłuższego okresu adaptacji. Nie warto zniechęcać się, jeśli w ciągu pierwszych kilku dni, noszenie soczewek kontaktowych nie jest nadmiernie wygodne – z czasem oko się przyzwyczai i niedogodności ustąpią.

Noszenie soczewek, to również ich codzienna pielęgnacja. Służą do tego płyny do soczewek i pojemniczki, w których przechowuje się soczewki. Płyn do soczewek musi być dobrany do ich rodzaju, a pojemniczek regularnie czyszczony, a co jakiś czas (zaleca się miesiąc) wymieniany. Osoby, które noszą soczewki jednodniowe nie muszą się martwić pielęgnacją, po całym dniu soczewkę wyrzucają bowiem do kosza.

Noszenie soczewek musi odbywać się z zaleceniami producenta – nie wolno przedłużać okresu noszenia ani ignorować zaleceń w zakresie pielęgnacji- może to się źle odbić na naszym wzroku.