Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Kobieta zakładająca soczewkę kontaktową na oko

Czy każda osoba z wadą wzroku może nosić soczewki kontaktowe? Każda nie, istnieją bowiem pewnie przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych, niemniej jednak nie jest ich wiele, a w dużej ilości przypadków, soczewki kontaktowe są nawet zalecane.

Można powiedzieć, że pacjenci decydują się na soczewki kontaktowe z kilku powodów – przeważają względy estetyczne, zdrowotne i chęć komfortu.

Estetyka i soczewki kontaktowe.

Przede wszystkim, soczewki kontaktowe przeznaczone są dla osób, które nie chcą nosić tradycyjnych okularów. Najczęściej wpływ mają na to względy estetyczne, a często również wygoda. Wielu użytkowników soczewek uważa bowiem, że są one znacznie bardziej komfortowe niż okulary. Badania przeprowadzane na pacjentach noszących soczewki kontaktowe wykazują również, że osoby, które zdecydowały się zamienić okulary na soczewki kontaktowe mają wyższą samoocenę i są bardziej pewne siebie. To właśnie względy estetyczne najczęściej skłaniają młodzież do noszenia soczewek kontaktowych.

Względy estetyczne, to nie tylko kwestia zastąpienia okularów korekcyjnych, ale również możliwość zmiany koloru oczu a nawet nadania im nietypowego wyglądu. Soczewki kolorowe, używane są również przez osoby nieposiadające wad wzroku. Soczewki kosmetyczne przeznaczone są dla osób, które chcą podnieść swoją atrakcyjność bądź wyglądać nietypowo.

W wyniku przebytych chorób, bądź anomalii genetycznych, niektóre osoby mają zbliznowacenia tęczówki, bądź jej brak – w takiej sytuacji pomocne są soczewki protetyczne, które pozwalają ukryć nieestetyczną wadę. Odtwarzają one rysunek tęczówki poprzez nieprzeźroczysty nadruk na soczewce.

Soczewki kontaktowe i zdrowie

Poza estetyką, motywacją do zdecydowania się na soczewki są też kwestie zdrowotne. Soczewki kontaktowe noszone mogą być przez osoby z prawie wszystkimi wadami wzroku, również z takimi zaburzeniami wzroku jak astygmatyzm (wykorzystuje się wtedy soczewki kontaktowe toryczne) czy ze starczowzrocznością (soczewki dwuogniskowe). W niektórych przypadkach wad wzroku soczewki są wręcz zalecane (niemożliwy do wyrównania okularami astygmatyzm, duże wady wzroku – powyżej 6 dioptrii, różnowzroczność). Soczewki kontaktowe lecznicze, które mogą stanowić opatrunek a także transportować leki w obręb gałki ocznej, są też zalecane przy niektórych chorobach oczu (jak stożek rogówki).

Soczewki kontaktowe i wygoda

Tradycyjne okulary w pewnych sytuacjach są niezwykle niewygodne. Ich używanie ogranicza bowiem możliwości działania pacjenta. Osoby aktywne, które uprawiają dużo sportów – zwłaszcza kontaktowych czy zespołowych, dla własnego bezpieczeństwa nie mogą używać okularów. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy bez nich trudno oszacować odległość czy w ogóle widzieć wyraźnie? Jedynym rozwiązaniem są w takiej sytuacji soczewki kontaktowe. Umożliwiają one osobom, które dawniej sportów uprawiać nie mogły, przestrzeń do próbowania, praktycznie, każdej dyscypliny sportu – bez lęku i obaw. Jedynym ograniczeniem jest pływanie - dla pływaków i nurków zaleca się soczewki jednodniowe ze względu na możliwość zakażenia bakteryjnego przy soczewkach dłuższego okresu wymiany.