Soczewki kontaktowe dwuogniskowe

Para soczewek na białym tle

Dwuogniskowe soczewki kontaktowe to ratunek dla ludzi, którzy z racji wieku utracili już idealną jakość wzroku, ale nie chcą nosić okularów. Niechęć do noszenia okularów może wynikać z wielu względów, ważne jest jednak to, że teraz ten, kto cierpi na starczowzroczność, nosić okularów już nie musi, ma bowiem alternatywę – czyli soczewki kontaktowe dwuogniskowe.

Presbiopia, czyli starczowzroczność, to zaburzenie wzroku, które dotyka większość osób starszych. Może rozwijać się już od 45 roku życia i postępować, a głównym jej objawem jest osłabienie widzenia z bliska. Litery napisane drobnym drukiem zaczynają się rozmywać, a nawleczenie igły staje się trudnością. Starczowzroczność związana jest z osłabieniem się możliwości akomodacji oka i nie pozostaje w przypadku jej pojawienia się nic innego jak wizyta u okulisty i dobór okularów progresywnych, które pozwolą czytać bez problemu i jednocześnie zachować sprawne widzenie dalsze. Niektóre osoby, nie chcą jednak nosić okularów – dla nich właśnie idealnym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe progresywne (dwuogniskowe), które umożliwiają cieszenie się doskonałą ostrością wzroku niezależnie od tego, czy patrzymy na rzeczy położone blisko czy daleko.

Soczewki dwuogniskowe występują w kilku formach. Do każdej jednak oko musi się przyzwyczaić i trzeba nauczyć się w nich oglądać świat – co najczęściej sprowadza się do odpowiedniego manipulowania głową czy patrzeniem w specyficzny sposób. Najstarszą generacją jest soczewka dwuogniskowa typu naprzemiennego. Soczewka podzielona jest na dwie części, z których górna odpowiada za widzenie dalsze, dolna za bliskie. Obie części różnią się siłą skupienia – stąd możliwość ich wykorzystania do patrzenia w różnych odległościach. Tego typu soczewki dwuogniskowe są jednak najmniej wygodne w użytkowaniu dla pacjentów. Kontakty dwuogniskowe typu koncentrycznego zbudowane są w taki sposób, że wewnętrzna część soczewki przystosowana jest do czytania, zewnętrzny kręg do patrzenia w dal.

Najnowszą formą soczewek dwuogniskowych są soczewki, które w obrębie źrenicy mają obie ogniskowe, czyli jednocześnie można patrzyć i w dal i czytać. Oko po kilku dniach użytkowania samo uczy się, którą ogniskową wybrać, aby widzieć wyraźnie.
Dwuogniskowe soczewki występują zarówno w wersjach twardych i miękkich i są dostępne zarówno jako soczewki roczne czy dwuletnie, jak i jako soczewki kwartalne czy miesięczne (soczewki systematycznej wymiany) a nawet jako soczewki jednodniowe. Pielęgnacja soczewek progresywnych jest identyczna jak w przypadku innych rodzajów soczewek korekcyjnych i kosmetycznych – wystarczy płyn, pojemniczek i dokładne płukanie soczewek.