Soczewki kontaktowe roczne

Niebieska soczewka trzymana na palcu

Soczewki kontaktowe roczne, zwane również soczewkami konwencjonalnymi to takie o bardzo długim okresie użytkowania. Ich okres trwałości, czyli czas, w którym zachowują one swoje właściwości i są bezpieczne dla oczu wynosi od 6 do 12 miesięcy. Mimo bowiem tego, że maksymalny czas noszenia soczewek rocznych obejmuje 12 miesięcy, może zdarzyć się, że konieczna będzie ich wcześniejsza wymiana. Najczęściej jej konieczność związana jest z nieodpowiednią pielęgnacją, specyficznymi zaburzeniami wzroku bądź warunkami, w których przebywa pacjent, a które mogą mieć wpływ na trwałość soczewki (np. warunki dużego zapylenia).

Ze względu na długi okres użytkowania, soczewki roczne uważane są za ekonomicznie opłacalne i szczególnie polecane są tym osobom, dla których ważna jest cena. Soczewki roczne mają jednak swoje minusy – należy do nich konieczność dokładnej i regularnej pielęgnacji soczewek. Im dłuższy okres użytkowania soczewki, tym większe prawdopodobieństwo odkładania się na soczewce różnego rodzaju osadów – głównie białkowych, choć zdarzają się też osady tłuszczowe i węglowodanowe. Codzienna pielęgnacja soczewek rocznych i dobrze dobrany płyn do soczewek są w stanie całkowicie usunąć osady i odbiałczyć soczewki. Niestety, jeśli soczewka roczna zostanie zaniedbana, będzie istniała konieczność jej wcześniejszej wymiany.

Soczewki kontaktowe roczne nie powinny być użytkowane przez osoby z szybko postępującą wadą wzroku, może się bowiem zdarzyć, że ze względu na zmiany w zakresie wady, konieczne będzie wcześniejsza wymiana soczewki – takie osoby powinny zdecydować się na soczewki kwartalne bądź nawet soczewki jednodniowe.

Osoby o standardowej wadzie wzroku, częściej w ostatnich czasach decydują się na soczewki o krótszym okresie przydatności, ze względu jednak na to, iż niektóre soczewki wymagają wykonania ich na zamówienie. Nadal w takich przypadkach stosuje się soczewki roczne. W ramach soczewek rocznych spotkamy wszystkie rodzaje soczewek - sferyczne, asferyczne, toryczne i progresywne. Obecnie, lekarze kontaktolodzy zalecają głównie soczewki systematycznej wymiany, soczewki roczne polecając jedynie w wyjątkowych sytuacjach.