Soczewki kontaktowe twarde

Ilustracja przedstawiająca dwie soczewki kontaktowe na niebieskim tle

Soczewki kontaktowe twarde należą do soczewek starszej generacji i powoli wypierane są z rynku przez soczewki miękkie, niemniej jednak, przy niektórych wadach wzroku, lekarze kontaktolodzy nadal zalecają pacjentom ich używanie.

Pierwsze soczewki twarde wykonane były z polimetakrylanu metylu. Jest to nic innego jak materiał zwany inaczej szkłem akrylowym (czyli plexi). Tego typu soczewki nie przepuszczają tlenu do rogówki, w związku z czym jedyną metodą, dostarczania tlenu była stała wymiana łez. Dodatkowym dyskomfortem użytkownika była łatwość, z jaką soczewki twarde wykonane z PMMA mogły przemieszczać się w obrębie oka. Ich mniejsza średnica niż średnica rogówki, powodowała trudności z właściwym umiejscowieniem soczewki.

Z czasem odkryto możliwość zastosowania innych tworzyw polimerowych, które mogły już przepuszczać tlen do oka i dzięki temu użytkowanie twardych soczewek kontaktowych stało się bardziej wygodne.

Soczewki twarde gazoprzepuszczalne mają znacznie wyższą trwałość niż soczewki miękkie, ale aby się do nich przyzwyczaić, potrzeba większej ilości czasu. Z tego powodu soczewki kontaktowe twarde wymagają okresu przejściowego, w którym noszone są zaledwie przez jakiś czas. Pacjent stopniowo wydłużając czas użytkowania soczewek, przyzwyczaja się do nich i po okresie około dwóch tygodni, może już swobodnie korzystać z nowych soczewek.

Pielęgnacja soczewek twardych jest zbliżona do pielęgnacji soczewek miękkich – również podstawą jest tu płyn do soczewek i ich regularne, codzienne czyszczenie. Kupując płyny do soczewek twardych, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na ich skład – jest on bowiem nieco inny niż przy soczewkach miękkich.

Soczewki twarde wykorzystywane są głównie w trudniejszych wadach wzroku – astygmatyzm, ciężkie schorzenia okulistyczne, a także bardzo duże wady wzroku,które predestynują pacjenta do używania twardych soczewek. Niestety, nie jest to możliwość dostępna dla wszystkich – ze względu na to, iż soczewki kontaktowe twarde muszą być wykonywane na indywidualne zamówienie pacjenta, znacznie wyższa jest też ich cena. Soczewki twarde są dla wielu ludzi jednak jedyną alternatywą.