Soczewki kontaktowe miesięczne

Otwarty zielono-biały pojemnik na soczewki, na ciemnym tle

Soczewki – w zależności od swojej odporności na gromadzenie się osadów i tempa starzenia dzielą się pod względem czasu użytkowania. Poza konwencjonalnymi soczewkami rocznymi czy dwurocznymi, coraz częściej klienci wybierają soczewki o skróconym okresie trwałości. W tej grupie, najpopularniejsze są soczewki kontaktowe miesięczne.

Czy warto nosić miesięczne soczewki? Cena ich jest przecież w ogólnym rozrachunku wyższa niż soczewek rocznych.

Warto, z uwagi na kilka cech soczewki kontaktowej miesięcznej. Przede wszystkim, krótszy okres noszenia, to mniejsza szansa na wystąpienie jakichkolwiek powikłań związanych z noszeniem soczewek kontaktowych. Na soczewkach przeznaczonych na dłuższy okres czasu mogą gromadzić się białka pochodzące z organizmu osoby noszącej szkła kontaktowe. W efekcie, białka te po jakimś czasie mogą być rozpoznawane przez oko jako ciała obce i mogą przeszkadzać w normalnym widzeniu oraz powodować dyskomfort. Soczewki miesięczne, jako krócej noszone z reguły nie doprowadzają do powstawania takich złogów, które utrudniałyby widzenie bądź przeszkadzały.

Z soczewek o skróconym okresie trwałości, najpopularniejsze są właśnie soczewki kontaktowe na miesiąc oraz soczewki kontaktowe trzymiesięczne. Stosunek ceny do jakości i wartości zdrowotnych jest w przypadku obu tych soczewek dość korzystny.

W pielęgnacji soczewek miesięcznych niezwykle ważne jest odpowiednie płukanie soczewek w płynie i usuwanie wszystkich zanieczyszczeń. Tak pielęgnowane, będą nam służyły przez cały okres przydatności.

W ramach soczewek miesięcznych znaleźć można zarówno soczewki dzienne, elastyczne jak i soczewki miesięczne do ciągłego noszenia. Soczewki ciągłego noszenia, pozwalają na noszenie ich przez 24h/dobę, bez potrzeby ich zdejmowania. Jest to bardzo wygodna propozycja zwłaszcza dla osób, które cenią sobie czas i wygodę. Brak konieczności wyjmowania soczewek kontaktowych sprawia, że osoby z wadami wzroku praktycznie zapominają o tym, że mają jakąkolwiek wadę! Oczywiście, przy noszeniu soczewek ciągłych warto zwracać uwagę na symptomy mówiące o pogorszeniu się widzenia. Obecność osadów pochodzących ze złogów endo- i egzogennych może pogorszyć przejrzystość soczewki kontaktowej nawet przed przewidywanym terminem wymiany. Wynika ona bowiem również z prowadzonego trybu życia. Jeśli osady są zbyt duże, należy soczewki wymienić nawet jeśli soczewki miesięczne zdążyliśmy ponosić zaledwie dwadzieścia kilka dni.

Ważne jest też nieprzedłużanie okresu, w jakim noszone mają być miesięczne soczewki kontaktowe. Przedłużanie tego czasu jest nie tylko niekorzystne z punktu widzenia komfortu, ale może również stanowić zagrożenie dla zdrowia oka.